Sposób otrzymywania napoju o podwyższonej trwałości i właściwościach prozdrowotnych na bazie soku drzewnego

Nowy produkt

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania napoju o podwyższonej trwałości i właściwościach prozdrowotnych na bazie soku drzewnego, zwłaszcza brzozowego, z wykorzystaniem akceptowanych przez konsumentów, bezpiecznych dla zdrowia czynników konserwujących.

Więcej szczegółów

Opis

Zgłoszenie patentowe tak

Więcej informacji

W ostatnich latach popularność napojów opartych na naturalnych surowcach sukcesywnie wzrasta. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się miedzy innymi butelkowane soki drzewne brzozowe. Na rynku polskim i światowym dostępny jest dość duży asortyment napojów, których podłożem jest sok brzozowy.

Istotą wynalazku jest opracowanie sposobu wydłużania trwałości soków drzewnych zwłaszcza brzozowych niezwłocznie po ich pobraniu z pnia drzewa. Nie zachodzi konieczność, aby sok drzewny, który ma być poddany zabiegowi konserwowania, był pobrany w sposób jałowy czy też specjalną techniką. Wydłużenie trwałości osiąga się bowiem przy poborze soku drzewnego, zwłaszcza brzozowego, w sposób tradycyjny i dostępny dla każdego, poprzez nawiercenie wiertłem otworu w pniu drzewa.

W wyniku zastosowania sposobu zgodnego z wynalazkiem wydłuża się trwałość uzyskanego soku drzewnego do co najmniej dwóch tygodni, bez konieczności stosowania termicznych metod konserwacji, takich jak pasteryzacja, czy sterylizacja. Otrzymany napój sposobem zgodnym z wynalazkiem jest smaczniejszy od wyjściowego surowca, posiada również zwiększone właściwości prozdrowotne. Może stanowić sezonowy napój utrwalony wyłącznie naturalnie, jako produkt niepasteryzowany, w pełni zachowujący bogactwo składników prozdrowotnych, występujących w sokach drzewnych. Poza tym, może służyć jako trwała podstawa do produkcji sezonowego napoju z dodatkiem na przykład wyciągów ziołowych i zagęszczonych soków owocowych, dodatkowo wzmacniających efekt prozdrowotny.

Pliki do pobrania